Taternictwo i świadoma turystyka. Rozmowa ze Zbigniewem Piotrowiczem część II
Podcast Górskie Historie - Marysia Kościelniak
W drugiej części rozmowy ze Zbigniewem Piotrowiczem poruszamy nieco kontrowersyjne tematy podziałów w społeczności miłośników gór. Zastanawiamy się, jak znajomość historii i kultury odwiedzanych regionów górskich wpływa na ich zwiedzanie. Mojego gościa pytałam też o jego prywatne doświadczenia taternickie.
Pozostałe wpisy:
Śnieżka i XVII-wieczne „daleko jeszcze?”. Wrażenia pierwszych karkonoskich turystów
Turystyka w Karkonoszach zaczęła się wcześnie, bo już w XVI wieku. Chodzono wtedy głównie na Śnieżkę, a na podstawie wpisów z ksiąg pamiątkowych można zapoznać się z wrażeniami najstarszych karkonoskich turystów. Byli oni wyjątkowo marudni, a chodzili w góry m.in. żeby spotkać legendarnego Rubezala. Istotnym miejscem dla rozwoju ruchu turystycznego w Karkonoszach były Cieplice, a konkretnie cieplickie uzdrowisko, do którego zjeżdżali ważni goście z całego świata.
Czytaj dalej →Turystyczne wspomnienia lat 70. i 80. Rozmowa ze Zbigniewem Piotrowiczem część I
Ten odcinek Górskich Historii powstał w sytuacji wyjątkowej. W Górach Złotych, u stóp Cierniaka spotkałam się z człowiekiem gór, Zbigniewem Piotrowiczem. Sam siebie nazywa entuzjastą, według książkowych biogramów jest taternikiem i publicystą, ja dodałabym od siebie sformułowanie „gawędziarz”. Miałam okazję spytać Zbyszka o jego książki, o wspomnienia z górskich wędrówek i wspinaczek. Szczególnie tych z czasów młodości. Zapraszam do posłuchania opowieści "z pierwszej ręki" o anarchistycznej turystyce chatkowej, wspólnotowym wymiarze PRL-owskich rajdów i surrealistycznych akcentach życia „pokolenia turystów” lat 70. i 80.
Czytaj dalej →